معرفی انواع کفشور در طراحی داخلی

یکی از اجزای کوچک اما بسیار مهم در بین تجهیزات بهداشتی یک خانه، کف شور یا سیستم تخلیه آب از سطح زمین است. سال‌های زیادی است که از کف شورهای مرکزی و یا معمولی در بخش‌هایی مانند حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و یا حتی حیاط استفاده می‌شود. اما باید بدانید که با پیشرفت تکنولوژی در طراحی داخلی ساختمان‌ها و هدفمند شدن انتخاب هر المان کوچک و بزرگ در این مسیر، طراحان صنعتی تمرکز خاصی بر روی ساخت نمونه‌های متنوع، کاربردی و خاص داشته‌اند. ما در این بخش قرار است انواع کفشور از جمله کف شور خطی سرامیک‌خور ، استیل، چدنی و غیره را بررسی کرده و در مورد کاربرد آن‌ها صحبت کنیم.

کف شور معمولی :

کف شورهای معمولی، همان کف شورهای کوچکی هستند که بر روی سکویی که زیر دوش نصب شده و یا در مرکز اتاق تعبیه می‌شوند. برای نصب این نوع کف شور یا باید در کف اتاق تفاوت سطح ایجاد کرد، یا باید از ۴ طرف، شیب مناسبی برای انتقال آب به سمت کف شور ایجاد نمود. برای ساخت کفشور معمولی، از متریالی مانند چدن، استیل و یا پلاستیک استفاده می‌شود. کفشورهای پلاستیکی اغلب در حمام و یا دستشویی نصب می‌شوند و نمونه‌هایی از جنس چدن یا استیل را در فضاهای باز مانند حیاط که به طور مستقیم درگیر تغییر دما و یا تابش نور آفتاب می‌شوند نصب می‌کنند.

کفشور خطی :

در فضاهای صنعتی و برای تخلیه فوری مایعات کف زمین، کفشور خطی یا Linear Shower Drains را طراحی شده است. اما با توجه به این که نتیجه نصب آن‌ها بسیار عالی و موثر بود، معماران داخلی، شروع به استفاده از آن‌ها در خانه‌ها، هتل‌ها و دیگر فضاهای غیر صنعتی کردند. کف شور خطی به صورت نواری در بخشی از حمام نصب می‌شوند و شیب کل زمین اتاق را به سمت آن تنظیم می‌کنند. زهکشی مناسب آن سبب می‌شود تا بر روی سطح زمین، مایعات کمتری باقی بماند و فضایی ایمن‌تر و بهداشتی‌تر داشته باشید. تنوع زیادی در طراحی و متریال این سیستم تخلیه مدرن وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کف شور چدنی :

کف شور چدنی بیشتر در حیاط یا پشت بام‌ها استفاده می‌شود. مقاومت بسیار زیاد در برابر تغییرات دما سبب شده است تا قابلیت ویژه‌ای در تخلیه بیرونی خانه داشته باشند.

کف شور سوپاپ‌ دار :

کف شور سوپاپ‌دار لازمه‌ی تمام خانه‌ها است. از این جهت چنین ادعایی داریم که این کفشورها دقیقا برای رفع نیاز صاحبان خانه ساخته شده‌اند و عدم استفاده از آن‌ها، دریغ کردن یک سیستم کاربردی از خود شما خواهد بود. کفشورهای سوپاپ‌دار دارای سوپاپ معکوس بوده و با افزایش فشار، دریچه سوپاپ باز می‌شود و در غیر اینصورت، این دریچه تقریبا وکیوم شده باقی می‌ماند. در بخش‌هایی مانند آشپزخانه، که سیستم تخلیه به صورت مداوم کاربرد ندارد، بسته بودن دریچه تخلیه باعث عدم نفوذ حشرات و جانوران موذی به داخل خانه می‌شود.

کف شور استیل :

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، استیل در ساخت هر دو نمونه‌ی معمولی و خطی کف شورها استفاده می‌شود. در مورد نوع خطی آن‌ها باید گفت که کف شور استیل خطی را در طراحی‌های بسیار مدرن که کمی نزدیک به طراحی صنعتی دارند نصب می‌کنند. کاشی‌ها و یا سرامیک‌های نوک مدادی یا مشکی را در نظر بگیرید که در کنار آن‌ها شیرآلات بهداشتی و ساختمانی استیل طلایی و یا نقره‌ای استفاده شده است. احساس بسیار لوکس و قدرتمند این فضا با توجه به تطابق المان‌هایی مانند شیرآلات و کف شور، قطعا چند برابر می‌شود. پیشنهاد می‌شود از تنوع کفشورهای تمام استیل بهره برده و توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشید.

کف شور خطی کاشی‌خور یا کفشور خطی سرامیک‌خور :

وجود ناهماهنگی بین کف شور و کاشی‌ها، در طراحی‌های مدرن و مخصوصا طرح‌های مینیمالیست، زیاد خوشایند نیست. بنابراین برای رفع این نیاز، طراحان حرفه‌ای اقدام به ساخت کف شوری با قابلیت نصب کاشی بر روی آن نمودند. یک پایه‌ی استیل یا چدنی با شیارهای متناسب را تصور کنید که کاشی‌ها را درست به اندازه‌ی آن‌ها برش زده و روی کاشی‌ها چند شیار مشخص ایجاد می‌کنند. کاشی‌های برش داده شده را روی این پایه‌ها قرار داده و بر روی لوله‌کشی فاضلاب نصب می‌کنند. در مورد نوع سرامیک‌خور نیز همین سیستم پیاده‌سازی می‌شود.