0
۰ تومان
0
راهنمای خرید شیر روشویی
راهنمای خرید شیر روشویی و نکات مهم در زمان خرید

شاید انتخاب و خرید شیر روشویی در ابتدا و با یک نگاه، ساده به نظر برسد ولی زمانی که از تنوع شیرآلات روشویی حاضر در بازار مطلع شوید و بفهمید که هر یک از شیرآلات ویژگی‌های متفاوتی دارند، به طور حتم به یک راهنمای خرید شیر روشویی نیاز پیدا می‌کنید تا به طور کامل در مورد کاربرد و کیفیت هر یک از شیرآلات روشویی برای شما توضیح دهد. با ما همراه باشید تا در انتخاب شیر روشویی مناسب، شما را راهنمایی کنیم.

انواع شیر روشویی

اگر با دقت بیشتری شیر روشویی خود را انتخاب کنید و از راهنمای انتخاب و خریداری غنی از اطلاعات کمک بگیرید، به طور حتم ریسک‌ها و ضررهای احتمالی کم می‌شود.  از آنجایی که شیرآلات روشویی دارای انواع مختلفی هستند، بنابراین بهتر است قبل از نهایی کردن خرید خود از یک راهنمای خرید شیر روشویی کامل و جامع کمک بگیرید.

توجه داشته باشید شما باید براساس بودجه خود و با در نظر گرفتن محل و الزامات نصب هر یک از شیرهای روشویی، یکی از مناسب‌ترین آنها برای خود انتخاب کنید.

شاید بر این تصور باشید که شیرآلات اهرمی بهترین گزینه برای روشویی هستند اما توصیه می‌کنیم با انواع دیگر این شیرآلات نیز آشنا شوید و سپس تصمیم نهایی بگیرید.

شیر روشویی تک پایه

در صورتی که سرویس بهداشتی شما کوچک است و فضای کمی در این محیط دارید، بهتر است از شیر روشویی تک پایه استفاده کنید. این شیرهای روشویی به ۲ صورت تک اهرمی و ۲ اهرمی در دسترس خواهند بود و بهترین گزینه برای سرویس‌های بهداشتی نقلی هستند. می‌توان گفت شیرهای روشویی تک پایه رایج‌ترین شیرآلات برای روشویی به حساب می‌آیند.

شیر روشویی دو پایه

شیر روشویی دو پایه

با توجه به محل نصب شیر می‌توان تصمیم گرفت که کدام نوع شیرآلات گزینه بهتری هستند. برای مثال اگر سینک روشویی شما ۲ سوراخ دارد به طور حتم شیر دو پایه بهترین گزینه برای آن خواهد بود. البته کنترل و تنظیم آب سرد و گرم این مدل شیرآلات از طریق ۲ دستگیره پیچی قابل انجام است. در ضمن جریان کلی آب نیز با کمک یک علم کنترل و خارج می‌شود.

شیر روشویی سه پایه

این مدل شیرها نیز همانند شیرهای روشویی دو پایه هستند. به عبارت دیگر شیرهای روشویی سه پایه برای سینک‌هایی که ۳ سوراخ دارند، گزینه مناسبی خواهد بود. روش عملکرد و نحوه کارایی این شیرهای روشویی نیز همانند شیر روشویی دو پایه است و تنظیم دمای آب با کمک این مدل شیرها سخت و زمان‌بر خواهد بود.

شیر روشویی پایه بلند

با کمک راهنمای خرید شیر روشویی می‌توانید با هر یک شیرآلات مناسب آشنا شوید و بهترین مدل را برای سینک روشویی خود انتخاب و خریداری کنید. برای مثال اگر سینک روشویی شما فانتری است یا بر روی سینک روشویی شما هیچ جایی برای نصب شیر در نظر گرفته نشده است، شیر روشویی پایه بلند بهترین گزینه خواهد بود.

شیر روشویی پایه کوتاه

یکی دیگر از شیرآلاتی که برای روشویی‌های کوچک گزینه مناسبی هستند، شیرآلات روشویی پایه کوتاه خواهند بود. شیر روشویی پایه کوتاه برای تنظیم دمای آب دارای یک اهرم است. اما به دلیل ارتفاع کمی که دارد، شستن دست و صورت در روشویی را سخت می‌کند.

شیر روشویی دیواری یا توکار

شیر روشویی دیواری

همان‌طور که شیرهای پایه بلند برای سینک‌هایی که محل نصب شیر نداشتند، گزینه مناسبی به حساب می‌آمدند، شیر روشویی توکار نیز مناسب سینک‌های روشویی فانتزی یا روکابینتی هستند که محل دقیقی برای نصب شیر ندارند. از نام این مدل شیرها می‌توان فهمید که بر روی دیوار نصب می‌شوند. از این‌رو شما باید ۳ سوراخ بر روی دیوار ایجاد کنید: ۲ سوراخ برای دستگیره‌های شیر دیوار یا توکار و یک سوراخ برای علم آن.

شیر روشویی فشاری

همان‌طور که از نام این مدل شیر روشویی مشخص است، با فشار دادن نازل آب شما می‌توانید دست و صورت خود را بشویید. مدت زمان خروج آب به طور معمول ۵ الی ۱۵ ثانیه است و بعد از این مدت آب به صورت اتوماتیک قطع می‌شود. طبق راهنمای خرید شیر روشویی می‌توان گفت شیر روشویی فشاری قابل نصب بر روی دیوار و کانتر روشویی است.

شیر روشویی چشمی یا برقی

با مطالعه راهنمای انتخاب شیر روشویی می‌توان فهمید جدیدترین و مدرن‌ترین شیرآلات روشویی، شیرآلات چشمی یا برقی هستند که براساس حسگرهای خود عمل می‌کنند. به زبان ساده بدون نیاز فیزیکی شما می‌توانید آب این شیر را باز کنید. کافی است دست خود به سمت شیرآلات چشمی ببرید تا آب به صورت اتوماتیک از آنها خارج شود. با توجه به اینکه شیرآلات چشمی در بیشتر مواقع با برق کار می‌کنند، به آنها شیرآلات برقی نیز گفته می‌شود.

شیر روشویی اهرمی

شیر روشویی اهرمی

پیش از این نیز گفتیم بیشتر افراد بر این باور هستند که شیرآلات اهرمی گزینه مناسبی برای روشویی هستند زیرا این مدل شیرآلات مدرن‌ترین شیرهای حاضر در بازار خواهند بود. اگر سینک روشویی شما تنها یک سوراخ دارد می‌توانید شیر روشویی اهرمی را بر روی سینک خود نصب کنید. همان‌طور که از نام این شیر متوجه می‌شوید، برای تنظیم فشار و دمای آب تنها یک دسته اهرمی وجود دارد.

شیر روشویی پدالی

توجه داشته باشید شیرآلات روشویی پدالی بیشتر مناسب مکان‌های عمومی هستند و مصرف خانگی ندارند. همان‌طور که متوجه شدید، شیرآلات پدالی تنها با یک پدال باز و بسته می‌شوند و بدون نیاز به دخالت دست می‌توان خیلی راحت از آنها استفاده کرد.

شیر روشویی لمسی

شیر روشویی لمسی

شاید باورتان نشود ولی برخی از شیرآلات روشویی نیز همانند تلفن همراه شما هوشمند هستند و تنها با لمس بخش کوچکی از آنها می‌توانید جریان آب را قطع و وصل کنید. در واقع این شیرآلات روشویی هیچ دسته اهرمی ندارند. شیرآلات چشمی یا لمسی برای اوقاتی که دست افراد کثیف است، بهترین گزینه خواهد بود.

نکات مهم در انتخاب بهترین شیر روشویی

در بخش قبلی نیز گفتیم قبل از اینکه خرید خود را نهایی کنید، بهتر است اطلاعات کافی در مورد مراحل عملی هر یک از شیرآلات روشویی کسب کنید. همچنین با کاربرد کلی هر یک از آنها آشنا شوید زیرا هر یک از شیرآلات با توجه به ویژگی‌های خاصی که دارند، کاربرد متفاوتی خواهند داشت.

با کمک یک راهنمای خرید شیر روشویی شما می‌توانید با تشخیص ویژگی‌‎های مهم شیرآلات روشویی همانند ابعاد، قیمت و نوع کارایی آنها یکی از مناسب‌ترین شیرها را برای سینک روشویی خود انتخاب و خریداری کنید. ناگفته نماند بهترین شیرآلات روشویی دارای گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش هستند.

 ابعاد بهترین شیر روشویی

ابعاد شیر روشویی

بهترین ابعاد شیر روشویی به تنهایی معنایی ندارد، در صورتی ابعاد یک شیر روشویی خوب است که متناسب با ابعاد سینک شما باشد. به طور کلی باید ابعاد کلی شیر روشویی خود را براساس محیط و سایز سینک انتخاب کنید:

  • در صورت وجود قفسه در بالای شیر خود باید از ارتفاع شیر روشویی مطمئن شوید تا به قفسه نخورد.
  • فاصله شیرآلات تا دیوار نیز باعث تسهیل یا دشواری روند باز و بسته کردن آب می‌شود. بنابراین با توجه به فاصله تا دیوار یکی از شیرآلات بزرگ یا کوچک روشویی را انتخاب کنید.
  • ارتفاع شیر روشویی باید متناسب با عمق سینک باشد تا در صورت باز کردن آب، همه جا خیس نشود و آب به بیرون از سینک نپاشد.
  • ابعاد دسته نیز مهم است و باید براساس سلیقه و نیازتان یکی از بهترین سایزها را انتخاب و خریداری کنید.

بهترین جنس برای شیر روشویی

در این راهنمای خرید شیر روشویی شما را با انواع شیرآلات و نکات مربوط به ابعاد آنها آشنا کردیم و در حال حاضر قصد داریم به جنس این شیرهای روشویی اشاره کنیم. به خاطر داشته باشید جنس شیرآلات روشویی تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت و دوام آنها دارد.

به عبارت دیگر جنس شیرآلات کیفیت نهایی آنها را تعیین می‌کند زیرا مواد اولیه به کار رفته در هر یک از شیرآلات بر روی دوام و استحکام آنها تاثیرگذار خواهد بود. برای مثال در حال حاضر بالاترین دوام را شیرآلات استیل ضد زنگ دارند. در ادامه شما را با سایر جنس‌های شیرآلات روشویی بیشتر آشنا می‌کنیم.

 آلیاژهای فلزی

آلیاژهای فلزی به کار رفته در شیرآلات روشویی با ۲ گرید بالا و پایین قابل ارائه هستند. اما شما به عنوان یک خریداری معمولی و بدون اطلاعات فنی و تخصص نمی‌توانید گرید بالا و پایین یا مرغوبیت شیرآلات روشویی ساخته شده از آلیاژهای فلزی را تشخیص دهید، پس بهتر است از شیرآلات با جنس‌های دیگر استفاده کنید.

 پلاستیک

بدون‌شک می‌دانید که پلاستیک دوام و استحکام پایینی دارد و با گذر زمانی نه چندان طولانی خراب و فرسوده می‌شود. بنابراین بهتر است از شیرهای روشویی پلاستیکی نیز استفاده نکنید.

 برنج

برنج یکی از آلیاژهای گران است که برخی از شیرآلات روشویی را با آن تولید می‌کنند. برنج ترکیبی از مس و روی خواهد بود. به طور حتم در بازار شاهد فروش شیرآلات روشویی برنجی هستید که از قیمت پایینی برخوردار هستند زیرا در ترکیب آنها، میزان مس بیشتر است.

در صورتی که ترکیب مس و روی متناسب نباشد، شیر روشویی مرغوبیت کمی دارد و نمی‌تواند جزء شیرآلات روشویی استاندارد به حساب آید. بدین‌ترتیب از خرید شیرآلات روشویی برنجی ارزان قیمت اجتناب کنید.

 استیل ضد زنگ

پیش از این نیز گفتیم شیرآلات روشویی که از جنس استیل ضد زنگ هستند، بهترین نوع شیرآلات به حساب می‌آیند زیرا کیفیت و دوام آنها مثال‌زدنی است. در ضمن این شیرآلات روشویی در برابر هر گونه خوردگی نیز مقاومت بالایی دارند. فراموش نکنید هر چه درصد کروم و نیکل شیرآلات روشویی بیشتر باشد، استیل آنها مرغوب‌تر است و دیرتر فرسوده می‌شوند.

نحوه و آسانی در تنظیم دمای آب

شیرآلات روشویی

اصلی‌ترین ویژگی هر یک از شیرآلات روشویی، نحوه تنظیم آب سرد و گرم است. در ضمن باید شیرآلات به شکلی تولید شوند که مصرف‌کننده بتواند خیلی راحت فشار و دمای آب را خودش تنظیم کند. این در حالی است که هر یک از شیرآلات روش متفاوتی برای تنظیم دما و فشار آب دارند که در ادامه چند مورد از این روش‌ها را نام می‌بریم:

  • شیرآلات روشویی با تنظیم دستی
  • شیرآلات روشویی با تنظیم تکنولوژی ترموستاتیک
  • شیرآلات روشویی با تنظیم تکنولوژی دیجیتالی
  • شیرآلات روشویی با تنظیم تکنولوژی هوشمند

رنگ مناسب شیر روشویی

علاوه بر نوع، جنس، مقاومت و نحوه تنظیم آب در انتخاب شیر روشویی باید به رنگ آن نیز توجه کنید. رنگ شیرآلات روشویی به انتخاب و سلیقه شخصی شما بستگی دارد. البته که برای انتخاب رنگ باید به دکور و طراحی محیط مورد نظر خود نیز توجه داشته باشید.

در صورتی که از شیرآلات روشویی با رنگ مناسب و سازگار با محیط مورد نظر استفاده کنید، جلوه خاصی به فضا می‌دهید. در ادامه این راهنمای خرید شیر روشویی به رنگ‌ها و آبکاری‌های دقیق شیرآلات روشویی اشاره می‌کنیم.

قابلیت نصب آسان بهترین شیر روشویی

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ها به هنگام انتخاب و خرید شیر روشویی قابلیت نصب آسان آن است. در صورتی که شیرآلات روشویی منتخب شما مجهز به قابلیت نصب آسان باشند، شما بدون درد سر حتی می‌توانید بدون حضور افراد فنی دست به کار شوید و این شیرآلات روشویی را نصب کنید.

این مدل شیرآلات روشویی با قابلیت نصب آسان پیچ و مهره ندارند و تنها مجهز به یک واشر بزرگ هستند و برای محکم بستن این نوع شیرآلات بر روی سینک لازم نیست از آچار و پیچ گوشتی استفاده کنید.

آبکاری و روکش مناسب شیر روشویی

آبکاری و روکش شیرآلات روشویی یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه آنها به هنگام خرید و نصب است. در نظر داشته باشید شیرآلات روشویی در انواع آبکاری‌های و روکش‌ها در بازار عرضه می‌شوند که در ادامه چند مورد از رایج‌ترین آنها را برای شما توضیح می‌دهیم.

آبکاری کروم

متداول‌ترین و کاربردی‌ترین نوع آبکاری در شیرآلات روشویی، آبکاری کروم است. مقاومت کروم بسیار بالا است از این‌رو شیرآلات روشویی آبکاری‌شده با کروم در برابر مواد قلیایی و انواع گازها مقاوم هستند. آبکاری کروم در هر سبک محیطی قابل استفاده است. خوشبختانه تمیز کردن آنها کار بسیار ساده‌ای خواهد بود.

آبکاری برنج

شیرروشویی برنجی

رنگ طلایی در آبکاری برنج شیرآلات روشویی باعث می‌شود خیلی زود کدر شوند. در این راهنمای خرید شیر روشویی باید به این نکته نیز اشاره کنیم که آبکاری برنج به هیچ وجه لکه‌ای بر روی خود نمی‌گیرد.

آبکاری مس

تا به اینجای راهنمای خرید شیر روشویی ۲ مدل از رایج‌ترین آبکاری‌های حاضر در بازار را به شما معرفی کردیم. سومین آبکاری رایج نیز آبکاری مس است که دارای خاصیت ضد آب و ضد باکتری خواهد بود. رنگ این شیر روشویی خاص و قرمز است بنابراین بهترین نما را به محیط شما می‌دهد. توجه داشته باشید آبکاری مس با اینکه زیباتر است ولی مقاومت کمتری دارد و نگه‌داری از آن سخت‌تر خواهد بود.

 آبکاری برنز

از دیگر آبکاری‌های متداول قابل استفاده در شیرآلات روشویی، آبکاری برنز است که در مقایسه با آبکاری برنج از مقاومت بیشتری در برابر انواع خوردگی‌ها برخوردار خواهد بود. در ضمن آبکاری برنز از آبکاری برنج قوی‌تر و محکم‌تر است. با اینکه آبکاری برنز رنگی مشابه آبکاری مس دارد ولی قیمت آن نسبت به آبکاری مس بهتر است و در ضمن نگه‌داری از آن سخت نخواهد بود.

جمع‌بندی

در این راهنمای خرید شیر روشویی سعی کردیم اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌های شیرآلات روشویی را برای شما شرح دهیم تا در نهایت بتوانید یکی از بهترین شیرآلات روشویی را متناسب با نیاز، سلیقه، بودجه و محیط مورد نظر خود انتخاب و خریداری کنید. امیدواریم راهنمای انتخاب شیر روشویی برای شما مفید بوده باشد.

X