0
۰ تومان
0
راهنمای کامل طراحی حمام شیک و بی نظیر
راهنمای کامل طراحی حمام شیک و بی نظیر

چطور فضای حمام خود را طراحی کنیم؟

از طراحی حمام جدید خود سرگیجه نگیرید، بلکه با راهنمای گام به گام حمام ما، یک طراحی زیبا و چشم نواز انجام دهید.شاید شما هم به خاطر داشته باشید که در گذشته، اغلب حمام و دستشویی ها را در انتهای حیاط بیرون خانه می ساختند. اما حالا در معماری مدرن، پس از آشپزخانه، حمام احتمالا یکی از مهم ترین اتاق هایی است که ارزش یک خانه را بالا می برد. بنابراین این راهنما به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید حمام زیبایی برای منزل خود طراحی کنید.

همانطور که بسیاری از ما اهمیت بالایی برای زمان های استراحت خود قائل هستیم، ضرورت داشتن یک حمام زیبا نیز افزایش پیدا کرده است. در طرف مقابل گروهی از ما بدون توجه به نیازهای صرفا کاربردی، حمام خود را برای داشتن آرامش و راحتی بیشتر بازسازی می کنیم. از آنجایی که کار بازسازی به سادگی صورت می گیرد، ما همچنین به دنبال طراحی حمام های اضافه و مَستر در اتاق خواب ها هستیم. پس هر دلیلی که داشته باشید، ساخت حمام جدید یک برنامه کاملا جدی است که می تواند دشواری های خود را داشته باشد. در واقع این بخش از خانه به ویژه در مواردی که فضای بسیار فشرده و کوچکی در اختیار دارید، نیاز به مجموعه اتصالات و مهارت های فنی دارد. بنابراین، طراحی دقیق از آغاز باعث جلوگیری از بروز اشتباهات پرهزینه و نرسیدن به نتیجه دلخواه خواهد شد.

با راهنمای ساده ما همراه باشید تا از داشتن یک حمام جذاب، برای سال های سال لذت ببرید. همچنین اگر شما برنامه ساخت حمام را دارید، ایده های ما می تواند نیازهایتان را کاملا برطرف نماید. در ضمن برای خرید شیرآلات بهداشتی می توانید به سایت آریان فراز پرسام مراجعه کنید.

۱- نیازهای حمام خود را بررسی کنید.

فرآیند بررسی از فکر کردن در این مورد که چه کسی از حمام استفاده خواهد کرد، شروع می شود. زیرا همین موضوع به ظاهر ساده می تواند در انتخاب نهایی شما تاثیر بسزایی داشته باشد. آیا قصد ساختن حمام مستر در اتاق های خود دارید؟ یا به دنبال داشتن یک حمام خانگی با فضایی مناسب برای نگه داشتن اسباب بازی های فرزندان خود هستید؟

1- نیازهای حمام خود را بررسی کنید.

آیا به انتخاب شیرآلات ساختمانی مناسب با نیازهای خود فکر کرده اید؟ اگر به فکر طراحی حمامی مشابه سونا هستید، نیاز به اتصالات و اجزای ویژه ای خواهید داشت که شامل حمام، دوش جداگانه، وان های دوبل، و تعدادی کمد می شود. در حالی که یک حمام مهمان تنها نیاز به دوش و توالت دارد. مرحله بعد از خودتان بپرسید، دوست دارید چه نوع فضایی را در اختیار داشته باشید. آیا به دنبال مکانی دور از هیاهو هستید یا بیشتر فردی پرانرژی و با نشاط می باشید؟

همین نوع دیدگاه می تواند بر روی انتخاب کاشی ها، اتصالات و رنگ بکار رفته تاثیر بگذارد. کارشناس طراحی داخلی هایلی تارینگتون، معتقعد است: «فراموش کنید که چند بار ممکن است از حمام خانه استفاده کنید، احساسات خود را زمانی که سوناهای فوق العاده زیبا را می دیدید، دنبال کرده و چیزی که در افکارتان می خواهید داشته باشید، طراحی نمایید».

۲- فضای خود را بسنجید.

بررسی ابعاد فضایی که برای ساخت یا بازسازی حمام در اختیار دارید، آغاز خوبی جهت شروع کار است. بنابراین اندازه گیری را با دقت بالایی انجام دهید زیرا حتی جزئیات نیز می تواند بر روی طراحی تاثیرگذار باشد. اجزایی مثل پنجره، درب ها و منافذ عبور هوا بخشی از این جزئیات هستند. باید به تمام امکاناتی که قرار است در مجموعه حمام خود داشته باشید فکر کنید. بطور مثال، شیر توالت، وان، کابین حمام،  علم دوش و شیرآلات بهداشتی. چرا که قسمت های مختلف باید طوری در کنار یک دیگر قرار بگیرند تا بهترین عملکرد ممکن را داشته باشند. همچنین باید این نکته را در نظر بگیرید که فضای کافی برای حضور بیش از یک نفر در یک زمان وجود داشته باشد.

۳- از حرفه ای ها کمک بخواهید.

اگر به این فکر هستید که چطور حمام خود را طراحی کنید، بهترین کار کمک گرفتن از افراد حرفه ای است. به این منظور بازدید از فروشگاه های شیرآلات ساختمانی ، سایت های مرتبط با این صنعت و طراحان اطلاعات مفیدی را به شما خواهند داد. آن ها می توانند به شما با توجه به آخرین جنس ها و فناوری های موجود در بازار پیشنهادات مفیدی ارائه دهند.

3- از حرفه ای ها کمک بخواهید.

همچنین یکی دیگر از مزیت های کمک گرفتن از طراحان حرفه ای این است که آن ها تجربه بالایی در استفاده حداکثری از فضا و به حداقل رساندن اشتباهات هزینه بر، دارند. برای سایر موارد، مانند تنظیم فشار آب یا برطرف کردن بقیه مشکلات می توانید از بنّا یا لوله کش خبره کمک بگیرید. لازم به یادآوری است که در سایت آریان فراز پرسام می توانید مدل های مختلف شیرآلات توکار را مشاهده کنید.

۴- انتخاب نوع چیدمان

طراحی بخش های مختلف حمام ممکن است کاری دشوار و گیج کننده باشد، چرا که با داشتن یک چیدمان مناسب می توانید بین طراحی باکیفیت و ناکارآمد تفاوت معناداری ایجاد نمایید. البته در صورتی که از عملکرد چیدمان حمام قبلی خود راضی هستید، به دنبال تعویض آن ها نباشید. زیرا این کار بدلیل عدم نیاز به تعویض لوله کشی گزینه به مراتب ارزان تری محسوب می شود. از طرفی تعویض اتصالات، کف و کاشی ها یا نقاشی مجدد دیوارها یکی از راه های سریع برای تازه کردن فضای حمام می باشد. در صورتی که بعضی بخش های حمام شما وضعیت مناسبی ندارد، به فکر تغییرات هر چند کوچک اما موثر باشید.

مثلا، تعویض درب ها، اتصالات لغزنده یا شیرآلات بهداشتی روشی عالی برای دست یافتن به فضایی بهتر می باشد. کلام آخر این که در ذهن خودتان تغییراتی که در سال های آینده ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنید را ارزیابی نمایید. این که در حال حاضر نیازی به تغییر وضعیت حمام ندارید، تفکر چندان صحیحی نیست، زیرا شاید تعداد افراد خانواده شما بیشتر شود یا قصد فروش خانه را داشته باشید. در چنین مواردی داشتن یک حمام کارآمد می تواند تاثیر فراوانی داشته باشد.

۵- به دنبال چیزهای الهام بخش باشید.

مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید، این کار به شما در انتخاب اتصالات مطابق با سلیقه خودتان کمک فراوانی خواهد کرد. ممکن است گزینه اصلی شما سبک کلاسیک مانند هتل ها باشد یا این که طراحی های مدرن و الهام بخش را بپسندید. بنابراین می توانید سبک مورد پسند خود را از میان مدل های مختلف در سایت های مختلف پیدا کنید. اغلب موارد این سایت ها دارای بسته های پشنهادی متنوع مناسب فضاهای کوچک هستند، که ممکن است در انتخاب چیدمان به شما کمک فراوانی نماید.

5- به دنبال چیزهای الهام بخش باشید.

به این منظور فهرستی بصری از مواردی که شما را کاملا مجذوب می کند، چه سبک های طراحی شرقی و چه سبک های مدرن غربیف تهیه نمایید. هایلی تارینگتون اضافه می کند: «داشتن فهرست به شما کمک می کند تا ایده های خود را دسته بندی نمایید. همچنین این کار باعث می شود تا بتوانید بسیار ساده تر اهداف و نظرات خود را به دیگران نشان دهید». از طرفی می توانید با دوستان یا آشنایانی که به تازگی پروژه های مشابه را تکمیل کرده اند، صحبت کنید. به این ترتیب می توانید با مشکلاتی که برخورد داشته اند آشنا شده و از تجربیاتشان استفاده نمایید.

۶- در مورد فضای حمام خود واقع بین باشید.

بدون شک داشتن فضای کافی برای دوش گرفتن لذت بخش، بسیار حیاتی است. بنابراین اگر حمام کوچکی دارید، بکار بردن بیش از حد اتصالات و تجهیزات (که تنها باعث کوچک تر به نطر رسیدن فضا خواهند شد) اشتباه بزرگی می باشد. در حقیقت مدیریت فضا یا بطور مثال استفاده از سبک حمام های ژاپنی می تواند انتخاب مناسبی باشد.

۷- تهویه بسیار مهم است.

به گفته سم بال، مدیر بازاریابی گروه اتوپیا افرادی پیدا می شوند که تعبیه یک سیستم تهویه مناسب را در حمام خود نادیده می گیرند. او اضافه می کند: «داشتن تهویه برای حمامی که با وسایل مختلف چیدمان شده، بسیار ضروری است چرا که رطوبت باعث آسیب رسیدن به قسمت های چوبی می شود. در ضمن در نظر گرفتن پنجره به تنهایی کافی نیست».

7- تهویه بسیار مهم است.

کریس پین، طراح ارشد گروه ریپلز معتقد است: «شما مطمئنا نمی خواهید حمامی همیشه مرطوب داشته باشید، به ویژه وقتی حمام در نزدیکی سایر اتاق ها قرار داشته باشد. بنابراین انبساط چیزی است که باید مورد توجه قرار بگیرد». در صورتی که نمی خواهید بخار به درون اتاق خواب راه پیدا کند،  تعبیه یک سیستم تهویه مناسب از مهم ترین نکات طراحی حمام می باشد.

۸- فاکتور فضای نگهداری وسایل در حمام

داشتن فضای نگهداری وسایل حمام کلید طراحی یک موفق می باشد. و در این میان در نظر گرفتن یک قفسه شیشه ای کوچک اصلا کافی نیست! بنابراین خرید کمد با ابعاد مناسب برای جا دادن تمام وسایل حمام و یا هوله های اضافه یک تصمیم هوشمندانه خواهد بود. کریس پین توصیه می کند: «تهیه کمدهای آینه دار به شما اجازه می دهد که وسایل را در آن جا نگهدارید، همانطور که لوازم آرایشی بهداشتی را نیز می توانید در همین فضا قرار دهید. همچنین وجود یک طاقچه در کنار دوش حمام خیال شما را از نگه داشتن قوطی های شامپو بدون نیاز به خارج شدن از زیر دوش، راحت خواهد کرد».

۹- به روشنایی حمام خود توجه کنید.

به این علت که در اغلب اوقات حمام نزدیک اتاق خواب می باشد، ایده های نورپردازی حمام باید به دقت مورد توجه قرار بگیرد. احتمالا شما نمی خواهید نصف شب تلالو نور به بیرون بتابد، چون هم برای کسی که قصد دوش گرفتن دارد خوشایند نیست و از طرفی باعث برهم خوردن آسایش شخصی که در اتاق خوابیده، خواهد شد.

9- به روشنایی حمام خود توجه کنید.

کریس پین پیشنهاد می دهد: «من توصیه می کنم میزان روشنایی مختلفی را انتخاب نمایید. به این ترتیب اگر نصب شب قصد دوش گرفتن داشته باشید، می توانید با تنظیم روشنایی در پایین ترین سطح، مزاحم خواب دیگران نشوید!» فناوری امروزه این امکان را به شما داده که با استفاده از سنسور حرکتی، بدون این که نیاز به جست و جوی کلید داشته باشید، بتوانید میزان نور مورد نیاز را تنظیم کنید.

۱۰- کاشی کاری آسان ترین روش برای رسیدن به دکوراسیون دلخواه است.

سطوح می توانند یک حمام ایده ال بسازند یا آن را خراب کنند. چرا که می توانند احساس آرامش یا بی نظمی را در افراد بوجود آورد. یکی از بهترین انتخاب ها می تواند سرامیک های گرافیکی باشد. بطور مثال با استفاده از کاشی کاری یک پارچه و بدون درز می توانید به حداکثر تاثیرگذاری دست پیدا کنید. از طرفی فکر کردن در مورد اجزای اتاق پیش از انتخاب کاشی، کار معقولانه ایست. چون طراحی های بسیار شلوغ می تواند برای حمام کوچک بسیار نامناسب باشد، در حالی که برای یک فضای بزرگ می توانند باعث انتقال حس گرمی و آسایش شوند.

۱۱- بودجه نهایی را در نظر بگیرید.

بودجه بندی مناسب این امکان را به شما می دهد که میزان دخل و خرج خود را برای انجام کار در نظر بگیرید. و خبر خوب این است که ناچار به پرداخت مبالغ سنگین برای ایجاد حمامی مشابه سونا ندارید.

11- بودجه نهایی را در نظر بگیرید.

چرا که تنها با سرمایه گذاری بر روی یک فضای زیبا، مثل حمام ایستاده (که هزینه بسیار پایین تری خواهد داشت) و از طرفی هزینه بخش بیشتر بودجه بر روی یک کمد جذاب، شیرآلات بهداشتی مدرن و مایع ریز اتوماتیک می تواند نیازهای شما را برآورده کند. بعلاوه در نظر داشته باشید که باید مقداری پول برای عوامل اساسی اختصاص دهید. مثلا ممکن است شما احتیاج به مخزن آب بزرگتر برای طراحی دوش بارانی داشته باشید، یا تعبیه یک دستگاه تسویه آب برای جلوگیری از رسوب آهک می تواند ایده هوشمندانه ای باشد.

۱۲- در مورد سطح سرویس حمامی که نیاز دارید تصمیم گیری کنید.

این موضوعیست که کاملا به میزان بودجه شما باز می گردد. بعضی شرکت های طراحی داخلی روش های کلیدی برای حل مشکلات این چنینی ارائه می دهند، که معمولا شامل همه چیز از نصب تا چیدمان می شود. در حالی که ممکن است راه حل ارائه شده ارزان ترین گزینه نباشد، اما می تواند باعث افزایش سرعت و سهولت انجام پروژه شود. بعلاوه، شما می توانید خودتان اقدام به طراحی فضای حمام نموده، اتصالات را تهیه و با استخدام لوله کش یا بنّا، طرح را پیش ببرید. این کار باعث می شود بهترین چیدمان ممکن را در نظر بگیرید.

از طرفی باعث کاهش هزینه هایتان خواهد شد. البته، هیچ چیزی جای دیدن تعداد زیادی طرح های مختلف در فروشگاه ها را نمی گیرد. پس از رفتن داخل کابین حمام و بررسی راحتی و کیفیت ساخت آن در نمایشگاه نترسید. همچنین می توانید از چندین نصاب سوال کنید تا از جزئیات انجام پروژه کاملا آگاه شوید چرا که با این کار از اضافه شدن هزینه های بیشتر جلوگیری خواهید کرد.

۱۳- راهنمایی گرفتن از دیگران

یکی از راه های همیشه موثر گرفتن راهنمایی از فامیل و دوستان می باشد. به این منظور همواره از اشخاصی که به آن ها اطمینان دارید مشاوره بگیرید. البته این نکته را بخاطر داشته باشید که بهترین قیمت لزوما همراه با بهترین خدمات نیست.

در صورتی که قصد خراب یا اضافه کردن یک دیوار را داشته باشید، یا بخواهید پنجره یا تیر به بنا اضافه کنید، باید ابتدا با مسئولین مربوطه هماهنگی کرده و تایید آن ها دریافت نمایید. اگر خودتان اقدام به خرید مصالح و اتصالات بکنید ممکن است از تخفیف های بیشتری بهره ببرید. همچنین بعضی از تامین کنندگان بزرگ خدماتی مثل تحویل رایگان یا پشتیبانی پس از فروش، به مشتریان ارائه می دهند. فراموش نکنید که انتخاب نصاب احتمالا بخشی از زمان شما را صرف خواهد کرد.

13- راهنمایی گرفتن از دیگران

در ضمن توجه داشته باشید که اگر از فروشندگان معتبر اجناس خود را تهیه کنید، آن ها زمان کمتری را برای تحویل در نظر خواهند گرفت. از طرفی سازندگان بزرگ بعلت حجم تولید، ممکن است چهار یا سه هفته پس از سفارش، محصول مورد نظر شما را تحویل دهند، در حالی که برای برندهای لوکس تر شاید زمان انتظار به هشت هفته نیز برسد. سپس وقتی که اجناس را تحویل گرفتید، بررسی کردن آن ها را فراموش نکنید. مثلا از وجود نوارهای آببنند روشویی ها اطمینان حاصل کنید، سپس زمانی را به انتقال اتصالات به داخل منزل اختصاص دهید تا در وقت و هزینه صرفه جویی بیشتری کنید.

توصیه کلیدی : حتما زمان بازگشت سفارش ها را قبل از رسیدنشان بررسی کنید تا در صورت وجود مشکل، بتوانید آن ها را به فروشنده بازگردانید. همچنین زمانی را برای ارزیابی شرایط کاشی ها و اتصالات که قرار است بزودی تحویل بگیرید، اختصاص دهید.

۱۴- کار را احیا کنید!

ممکن است شما تنها یک بار در ماه به باشگاه محل خودتان بروید، اما اگر قصد ایجاد تغییر در تنها حمام و دستشویی موجود در منزل را داشته باشید، داستان عوض خواهد شد. بنابراین در چنین شرایطی رختکن آن ها برایتان فوق العاده جذاب خواهد شد!

14- کار را احیا کنید!

تصور کنید، چقدر می توانید بدون دوش گرفتن فارغ از حجم کار دوام بیاورید، البته اگر فعالیت های سنگین تری داشته باشید، ممکن است دوش گرفتن روزانه اهمیت بیشتری پیدا کند. اما اگر برنامه تعویض اتصالات یا لوله کشی را دارید، باید مدت زمان بیشتری را مد نظر قرار دهید. اگر عضو هیچ باشگاه ورزشی نیستید، شاید تنها گزینه موجود کمک گرفتن از دوست یا همسایه ها باشد. پس وقتی از خیابان عبور می کنید، با اخلاق خوش و لبخند بر لب باشید.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که برای به حداقل رساندن آلودگی در منزل باید گام هایی بردارید. بطور مثال می توانید روی راهرو یا کف خانه را بپوشانید تا در صورت ریختن خاک بر روی زمین، مشکلی برای نظافت نداشته باشید. بعلاوه، از کاشی کار بخواهید برش کاشی ها را در خارج از خانه انجام دهند تا آلودگی به حداقل برسد. همچنین درب اتاق خواب ها را بخوبی آببندی کنید تا از ورود گرد و غبار ناشی از بنّایی جلوگیری نمایید.

X