0
۰ تومان
0
کفشور
کفشور چیست و چه کاربردی دارد؟

کفشور چیست؟ برای پاسخ به این پرسش باید گفت دریچه‌ای که آب جمع ‌شده در کف یک محیط را به سمت لوله‌های فاضلاب هدایت می‌کند، کفشور نام دارد. این محصول در انواع مدل‌ها، طرح‌ها و شکل‌ها در بازار مصالح ساختمانی یا بازار وسایل بهداشتی خانه قابل مشاهده است و در محیط‌ها مختلفی همانند حمام، سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه استفاده می‌شوند.

انواع کفشور

همان‌طور که گفتیم کفشورها در انواع مختلفی تهیه و توزیع می‌شوند و هر یک از آنها برای یکی از محیط‌های ساختمانی مفید و کاربردی خواهد بود. برای مثال کفشورهای طلایی رنگ بیشتر برای سرویس‌های بهداشتی لوکس کاربرد دارد، در حالی که کفشورهای خطی استیل برای حمام یا آشپزخانه گزینه مناسبی هستند.

  کفشور مربعی

این مدل کفشورها بیشتر برای کف آشپزخانه استفاده می‌شوند که در جنس‌های مختلفی قابل خریداری هستند.

 • سرامیکی
 • استیل
 • پلاستیکی
 • برنجی

در نظر داشته باشید کفشور مربعی استیل بالاترین کیفیت را دارد و در برابر خراش مقاوم خواهد بود. در حالی که کفشور برنجی گران‌تر از مابقی مدل‌ها است.

کفشور خطی

کفشور خطی

کفشور خطی چیست؟ این مدل کفشورها را مکان‌های مختلفی دیده‌ایم ولی بدون‌ شک به آن توجه چندانی نداشته‌ایم. با این وجود کفشورهای خطی مدرن‌ترین کفشورهای حاضر در بازار هستند. از این مدل کفشورها بیشتر محیط‌های کنار استخر، حیاط و حتی حمام‌های مجلل استفاده می‌کنند.

ناگفته نماند کفشورهای خطی می‌توانند با کف محیط مورد نظر هماهنگ شوند و به طور دقیق بر روی سطح حیاط یا استخر قرار بگیرند، حتی به کفشورهای خطی، کفشور مخفی نیز گفته می‌شود. کفشورهای خطی در مقایسه با سایر کفشورها زیباتر هستند و مقدار بیشتری آب را به درون چاه هدایت می‌کنند.

کفشور سرامیک خور

همان‌طور که از نام این کفشور مشخص است، بر روی این مدل کفشور سرامیکی قرار دارد که باعث مخفی شدن آن می‌شود. کفشور سرامیک خور می‌توانند قطعه‌ای از سرامیک محیط را داشته باشند تا با کف حمام یا محیط مورد نظر همخوانی پیدا کنند. با استفاده از این کفشورها اگر وارد یک محیط شوید، ممکن است متوجه وجود کفشور نشوید.

کفشور پارکینگی

کفشورهای پارکینگی بیشتر از جنس چدن ساخته می‌شوند و برای پارکینگ‌ها یا فضاهای صنعتی بزرگ گزینه مناسبی خواهند بود. از این کفشورها به عنوان دریچه منهول نیز استفاده می‌شود.

در ضمن وجود یک باکس زباله‌گیر درون این مدل کفشورها از ورود هر گونه شن، ذرات درشت یا ماسه به درون لوله فاضلاب و چاه جلوگیری می‌کند. با انتخاب این کفشورها امکان چاه گرفتگی کاهش می‌یابد.

کاربرد انواع کفشور

کاربرد کفشور

پیش از این نیز گفتیم کفشورها در طرح‌ها، شکل‌ها و مدل‌های مختلفی ساخته و تولید می‌شوند که هر یک از آنها برای محیطی خاص مناسب خواهند بود. در ضمن با توجه به جنس کفشورها می‌توان کاربرد آنها را مشخص کرد. برای مثال کفشورهای چدنی بیشتر برای پارکینگ‌ها و محیط‌های بزرگ صنعتی کاربرد دارند.

در حالی که کفشورهای برنجی را بیشتر در سرویس بهداشتی‌های لوکس و خاص استفاده می‌کنند. در ضمن کفشورهای استیل نیز برای محیط‌هایی همانند حمام و توالت گزینه مناسبی خواهند بود.

جنس های مختلف کفشور

تا به اینجای راهنما سعی کردیم شما را با انواع کفشورها و حتی جنس آنها نیز آشنا کنیم. توجه داشته باشید کفشورها با توجه به کاربردی که دارند در طرح‌ها، رنگ‌ها و جنس‌های مختلفی قابل خریداری هستند. در ادامه جنس این کفشورها را نام می‌بریم:

 • برنج
 • استیل
 • پلاستیک
 • چدن
 • سرامیک

مزیت های کفشور

مزایا کفشور

کفشورها رایج‌ترین روش برای تخلیه آب جمع‌شده در یک محیط است که در ابعاد و طرح‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شود. کفشورها باید در محلی نصب شوند که از همه جهات کف به سمت آن شیب داشته باشد تا آب جمع‌شده در محیط به طور کامل تخلیه و به سمت چاه هدایت شود. در ادامه مزایای اصلی کفشورها را نام می‌بریم:

 • مانعی در برابر ورود بوی نامطبوع به محیط
 • مانع از ورود سوسک یا حشرات موذی به محیط
 • مانع عبور آشغال‌های درشت
 • کاهش درصد چاه گرفتگی

نکات مهم در مورد خرید انواع کفشور

راهنمای خرید کفشور

اگر قصد خرید کفشور دارید باید با توجه به محیط مورد نظر خود یکی از مدل کفشورها را در جنسی متناسب با محیط انتخاب و خریداری کنید. برای مثال لازم نیست در یک توالت معمولی و کوچک از کفشور برنجی مربعی استفاده کنید زیرا در این صورت تشابهی میان محیط و کفشور شما نخواهد بود. به منظور خرید کفشور به نکات دیگری نیز توجه داشته باشید:

 • باید با توجه به آبریز محیط یکی از انواع کفشورها را انتخاب کنید. برای مثال از کفشورهای خطی در استخرها یا حیاط‌های بزرگ استفاده کنید.
 • در محیط‌هایی که به طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار دارند، از کفشور پلاستیکی استفاده نکنید. زیرا نور آفتاب با گذر زمان بر روی کیفیت و رنگ این کفشورها تاثیر می‌گذارد.
 • در ضمن برای محیط‌های پر رفت و آمد باید کفشوری انتخاب کنید که قوی باشد و در برابر انواع ضربات و عبور وسایل سنگین همانند ماشین مقاومت خوبی از خود نشان دهد.
X