0
۰ تومان
0
راهنمای خرید شیرآلات
راهنمای خرید شیرآلات استاندارد و داشتن انتخابی هوشمندانه

از آنجایی که تنوع بسیاری در محصولات ساختمانی ایجاد شده است و انواع مختلفی از شیرآلات در بازار موجود هستند، بدون‌شک انتخاب و خرید یکی از شیرآلات حاضر در بازار از میان صدها مدل شیر کار بسیار سختی خواهد بود. برای رفع این مشکل و چالش بزرگ شما می‌توانید از راهنمای خرید شیرآلات کمک بگیرید.

جنس شیرآلات استاندارد

براساس استانداردهای تعیین شده، جنس بیشتر شیرآلات استاندارد آلیاژ شمش برنج است. البته این آلیاژ نیز از چندین فلز دیگر و درصدی مجاز از ناخالصی‌ها تشکیل می‌شود. به طور کلی ۵۸ الی ۶۰ درصد از آلیاژ اصلی شیرآلات استاندارد از مس و مابقی آن نیز از روی متشکل خواهد بود.

همچنین نباید بیشتر از ۲.۵ درصد این آلیاژ از سرب تشکیل شده باشد، زیرا سرب برای سلامتی افراد ضرر دارد. در نظر داشته باشید، نه تنها شیر اصلی شیرآلات مهم است بلکه جنس و مواد اولیه سایر قطعات جانبی شیرآلات از اهمیت زیادی برخوردار هستند. برای مثال سوپاپ، مهره و پیچ حاضر در این شیرآلات باید در بالاترین کیفیت ساخته و تولید شوند.

شیرآلات استاندارد ارزان یا گران و لوکس

با توجه به اینکه انواع مختلفی از شیرآلات در بازار مصالح ساختمانی وجود دارند، برخی از افراد بر این باور هستند که هر چه شیرآلات گران‌تر یا لوکس‌تر باشند به ویژگی‌های شیرآلات استاندارد نزدیک‌تر هستند. اما باید گفت این طور نیست در بعضی از موارد حتی شیرآلات ارزان قیمت نیز ویژگی‌های استانداردترین شیرآلات را دارند.

به طور کلی اگر قیمت شیرآلات به هنگام خرید برای شما جزء اصلی‌ترین معیارها است، باید به گارانتی این شیرها توجه داشته باشید زیرا شاید شیرآلات گارانتی‌دار کمی گران باشند و هیچ ظاهری لوکسی نیز نداشته باشند ولی این نوع شیرآلات از کیفیت بالایی برخوردار هستند و جزء شیرهای استاندارد خواهند بود.

طراحی شیرآلات استاندارد

مسئله دیگری که باید در راهنمای خرید شیرآلات ساختمانی به آن اشاره کرد، نوع طراحی شیرآلات استاندارد و عادی است. در صورتی که دوست دارید آشپزخانه خاصی داشته باشید، توصیه می‌کنیم با گشتی در بازار اطلاعات زیادی در مورد مدل‌های لوکس کسب کنید و آنها را برای آشپزخانه خود در نظر بگیرید.

طراحی شیرآلات استاندارد به شکلی است که اگر نور مستقیم به سطح این شیرآلات برسد، شما هیچ تاب یا برجستگی بر روی سطح شیر مشاهده نخواهید کرد. در واقع در طراحی شیرآلات استاندارد هیچ موجی مشاهده نمی‌شود. از این‌رو قبل از نهایی کردن خرید خود در انتخاب شیر مورد نظر و طراحی آن دقت زیادی به خرج دهید.

مصرف آب در شیرآلات

به طور حتم می‌دانید که شیری خوب و استاندارد است که به مصرف بهینه آب کمک کند و بدون اینکه فشار آب را کاهش دهد، در مصرف آب صرفه‌جویی کند. وجود پرلاتور در شیرآلات استاندارد تا ۹۰ درصد می‌تواند مصرف آب را بهینه‌سازی کند.

بنابراین قبل از خرید شیرآلات حمام یا شیرآلات توالت خود بهتر است راهنمای خرید شیرآلات بهداشتی را در مورد بهینه‌سازی مصرف آب و ایجاد فشار بهتر به هنگام شستشو مطالعه و بررسی کنید. در صورتی که شیرآلات کارتریج اهرمی باشند بدون‌شک می‌توان در مصرف آب صرفه‌جویی کرد.

کیفیت و دوام شیرالات استاندارد

با اینکه شیرآلات اهرمی از کیفیت بالایی برخوردار هستند ولی همچنان شیرآلاتی که کارتریج سرامیکی داشته باشند، کیفیت بالاتری خواهند داشت. این نوع شیرآلات دوام بالایی دارند و حتی هدر رفتن آب را به صفر درصد می‌رسانند. به خاطر داشته باشید دوام و کیفیت بالای شیرآلات اهرمی کارتریج سرامیکی قابل مقایسه با شیرآلات معمولی نخواهد بود.

کاربرد آسان

راهنمای خرید شیرالات

از دیگر ویژگی‌های یک شیر استاندارد می‌توان به کارایی ساده آن اشاره کرد. پیش از این نیز گفتیم شیرآلات اهرمی استانداردترین شیرآلات به حساب می‌آیند و کارایی ساده‌تری خواهند داشت. این شیرآلات برای مخلوط آب سرد و گرم نیز تنظیم می‌شوند و تنها با یک دسته می‌توان فشار یا دمای آب را تنظیم کرد.

کارتریج شیرآلات استاندارد

در بخش‌های قبلی به انواع کارتریج‌های شیرآلات استاندارد اشاره کردیم و گفتیم شیرآلات اهرمی به دلیل کارتریجی که دارند در مصرف بهینه آب کاربردی بیشتری خواهند داشت. همچنین ذکر کردیم شیرآلات دارای کارتریج سرامیکی نه تنها مصرف آب را کاهش می‌دهند و فشار آب را حفظ می‌کنند، بلکه از دوام و کیفیت بالایی برخوردار خواهند بود.

در نظر گرفتن پرلاتور

پیش از این نیز گفتیم، پرلاتور نقش بسیار مهم در بهینه کردن مصرف آب دارد. در شیرآلات کارتریج اهرمی به دلیل وجود همین قطعه مهم بدون کاهش فشار در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

در صورتی که در بخش خروجی علم شیر ظرفشویی از پرلاتور مناسب و با کیفیتی استفاده کنید به هنگام شستشوی ظروف نه تنها کار شما راحت‌تر است بلکه به میزان کمتری آب نیاز خواهید داشت.

رنگ شیرآلات استاندارد

انتخاب رنگ شیرالات

از دیگر نکاتی که به هنگام تکمیل خرید شیرآلات باید به آن توجه داشته باشید، رنگ مناسب شیرآلات خواهد بود زیرا باید طوری رنگ شیر خود را انتخاب کنید که با دکور کلی محیط مورد نظر همخوانی داشته باشد. برای مثال به هنگام خرید شیر آشپزخانه بهتر است رنگی را انتخاب کنید که با رنگ کابینت‌های شما سازگار باشد.

نوع آبکاری شیرآلات استاندارد

آبکاری شیرآلات را با رنگ آنها اشتباه نگیرید یکی دیگر از مسائل مهمی که باید در انتخاب خرید شیر استاندارد به آن اهمیت دهید، نوع آبکاری شیر منتخب شما است. شیرآلات در آبکاری‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند که محبوب‌ترین آنها را در زیر نام می‌بریم:

  • کروم: براساس گزارشات به دست آمده شیرآلات آبکاری شده کروم با اینکه قیمت مناسبی دارند ولی از کیفیت بالایی برخوردار خواهند بود. همچنین مقاومت آنها تحسین برانگیز است. به طور کلی این نوع شیرآلات در معمولی‌ترین شکل ظاهری خود بالاترین کیفیت را دارند.
  • نیکل: این در حالی است که شیرآلات نیکل آبکاری شده ضد زنگ هستند ولی نسبت به سایر مدل‌ها درخشش کمتری دارند. همچنین جزء شیرآلات خش‌دار محسوب می‌شوند. در ضمن خیلی سریع جای لکه آب یا اثر انگشت بر روی آنها نمایان می‌شود ولی این شیرآلات نیز مقاومت خوبی دارند.
  • برنز: کیفیت این نوع شیرآلات نیز بد نیست و ظاهری خوبی دارند.
  • طلا: این نوع شیرآلات با ۲ رنگ سفید و مشکی در بازار وجود دارند و از تکنولوژی الکترو استاتیک استفاده می‌کنند. از این نوع شیرآلات برای دکوراسیون‌ها خاص و بسیار انتخابی استفاده می‌شود.

فراموش نکنید این آبکاری‌ها نه تنها به زیبایی شیرآلات کمک می‌کند بلکه دوام و مقاومت آن را افزایش می‌دهد. با وجود آبکاری‌های مختلف شیرآلات می‌توانند برای مدتی طولانی ویژگی‌های ظاهری خود را حفظ کنند و حتی نسبت به سایر شیرآلات مقاومت بیشتری داشته باشند.

آلیاژهای بکار رفته در شیرآلات استاندارد

در بخش مربوط به مواد اولیه شیرآلات استاندارد، به بهترین نوع آلیاژ شیرآلات اشاره کردیم و گفتیم بیشتر شیرآلات استاندارد از آلیاژ شمش برنج تهیه و تولید می‌شوند و به عنوان شیرآلات برنجی که این آلیاژ از مواد زیر تشکیل می‌شود:

  • ۵۸ الی ۶۰ درصد مس
  • مقدار زیادی روی
  • درصدی از ناخالصی‌ها مجاز
  • کمتر ۲.۵ درصد سرب

با بررسی راهنمای خرید شیرآلات متوجه می‌شوید که آلیاژ حاضر در شیرآلات از مهم‌ترین مواد به کار رفته در آنها خواهد بود و نباید نوع آلیاژ را نادیده بگیرید، زیرا کیفیت اصلی شیر منتخب شما در بند همین موضوع است.

اهمیت ارتفاع علم شیرآلات

ارتفاع علم شیرآلات

با توجه به تنوع بالایی که در شیرآلات ساختمانی وجود دارد، هر یک از آنها ارتفاع و دامنه دسترسی متفاوتی خواهند داشت. علاوه بر نوع شیر منتخب خود باید به محل نصب آن نیز توجه داشته باشید. به عبارت دیگر شیر استاندارد ظرفشویی باید ارتفاع و دامنه‌ای مناسب با عمق و تعداد لگن‌های سینک داشته باشد.

در محیط‌هایی که سینک بزرگی دارند، شیری که برد کمی دارد، نمی‌تواند گزینه استاندارد به حساب آید زیرا ممکن است دسترسی لازم و  آسان را ایجاد نکند. در این صورت بهتر است از شیرآلات متحرک یا فنری کمک گرفت. در مقابل شیرآلات برد زیاد برای محیط‌هایی که سینک کوچکی دارند گزینه خوبی نیست.

در صورتی که سینک کوچک باشد و برد یا ارتفاع علم شیر زیاد باشد، آب به بیرون از سینک پاشیده می‌شود. برای سینک‌های کوچک باید از شیرآلات اهرمی که دارای علم معمولی هستند استفاده کنید. به هنگام انتخاب شیر استاندارد مورد نظر خود به عمق سینک نیز توجه داشته باشید.

همچنین سینک‌های ۲ لگنی نیز به شیرآلاتی با علم استاندارد نیاز دارند تا برای هر دو لگن مناسب باشند. به طور کلی برای انتخاب شیر استاندارد سینک مورد نظر خود باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. حتی باید به قفسه بالای سینک نیز توجه داشته باشید.

قوس شیر چقدر بلند باشد

قوس شیر باید با توجه به اندازه، عمق و تعداد لگن‌های سینک انتخاب شود. در واقع شیرآلات استاندارد باید قوسی مناسب با سینک محل نصب خود داشته باشند تا آب پس از برخورد به سینک به بیرون پاشیده نشود. همچنین قفسه بالا نیز بر روی انتخاب قوس شیر اهمیت دارد و تاثیرگذار خواهد بود.

نصب آسان و بی دردسر شیرآلات استاندارد

نصب شیرآلات

در صورتی که شیری استاندارد برای ساختمان خود در نظر بگیرید، بدون‌شک نصب این شیر بسیار آسان خواهد بود. البته که به هر حال شما برای انتخاب و نصب شیرآلات ساختمانی نه تنها به راهنمای خرید شیرآلات نیاز دارید، بلکه حضور نصابی حرفه‌ای و متخصص نیز الزامی خواهد بود.

بنابراین نصب آسان و بی‌دردسر شیرآلات از جمله دیگر موارد مهمی است که به هنگام انتخاب و خرید شیرآلات ساختمانی خود باید به آن توجه داشته باشید. هر چند که نصابان حرفه‌ای کار خود را بلد هستند ولی به هر حال با انتخاب یک شیر استاندارد در وقت شما نیز صرفه‌جویی می‌شود.

گارانتی و خدمات پس از فروش شیرآلات استاندارد

در نهایت اینکه به هنگام بررسی ویژگی‌های شیرآلات استاندارد باید به خدمات پس از فروش آنها نیز توجه داشته باشید. در ابتدای این مقاله به اهمیت گارانتی اشاره کردیم و گفتیم شیرآلات استاندارد و با کیفیت بدون‌شک از گارانتی و خدمات پس از فروش برخوردار هستند.

خدمات پس فروش یا گارانتی شاید بر روی قیمت شیرآلات تاثیر مستقیمی نداشته باشد ولی حتی شیرآلات معمولی ارزانی که دارای گارانتی مهر و امضا شده هستند، جزء شیرآلات ساختمانی استاندارد به حساب می‌آیند. در صورت وجود گارانتی اگر برخی از قطعات شیر شما دچار آسیب شود به راحتی می‌توانید این قطعات را دوباره تامین کنید.

جمع‌بندی

راهنمای خرید شیرآلات یکی از کاربردی‌ترین راهنماهای حاضر است که به شما کمک می‌کند با اطلاعات کافی و آگاهی لازم شیر مورد نظر خود را انتخاب کنید. در واقع به دلیل وجود انواع مختلفی از شیرآلات در بازار مصالح ساختمانی، شما بدون کمک و مشاوره دقیق نمی‌توانید استانداردترین و با کیفیت‌ترین شیر را برای ساختمان خود انتخاب و خریداری کنید.

X